AKTUALITY

APA NEWSLETTER #12


 1. Problematika jednatelů a jejich zařazení do kompenzačních balíčků. 

  • Osoba, která je statutárním orgánem společnosti, ale nemá zároveň se společností uzavřenou pracovní smlouvu, nespadá do programu Antivirus.
  • Osoba, která je statutárním orgánem společnosti a je zároveň i jejím zaměstnancem na základě pracovní smlouvy, patří do programu Antivirus (za splnění ostatních podmínek v programu uvedených).
  • Osoba, která je statutárním orgánem společnosti a zároveň vykonává činnost jako OSVČ (živnostník, autor) může využít „Pětadvacítku“ pouze v případě, že jako statutární orgán společnosti nepobírá buď žádnou odměnu za výkon funkce nebo odměnu do výše 2.999,- Kč měsíčně. Pokud odměna za výkon funkce nedosahuje této výše, nevzniká povinná účast na nemocenském pojištění a neuplatní se vyloučení nároku na kompenzační bonus. Těm, kdo mají odměnu za výkon funkce vyšší (tj. 3.000,- Kč měsíčně a více), vzniká povinná účast na nemocenském pojištění a proto jsou z nároku na „Pětadvacítku“ vyloučeni.

Pan premiér ve svém velikonočním projevu zmiňoval v návaznosti na kompenzace pro OSVČ, že „ještě jim zbývá vyřešit otázku jednatelů..“ Budeme tedy sledovat, zda se vláda začne kompenzacemi pro osoby vykonávající funkci statutárních orgánů zabývat a budeme Vás informovat. 
 
2. ZDE naleznete závěry z produkčního fóra , které proběhlo minulý týden v LA mezi heads of physical productions.

3. Zajímavý článek o současném stavu v Hollywoodu a jeho přípravě na restart ZDE

4. Vláda schválila navýšení ošetřovného na 80 % denního základu příjmu zaměstnanců místo dosavadních 60 %. Klíčové pro živnostníky, kteří pečují o své blízké, je, zda tato změna se bude týkat i OSVČ. Ministryně práce Jana Maláčová to předpokládá, nicméně zatím nepotvrdila srovnání podmínek pomoci s tím, že s návrhem na navýšení ošetřovného musí přijít ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Resort by měl výzvu k podávání žádostí o podporu za duben vyhlásit 1. května.
 
5. Plán uvolňování podnikatelských aktivit 
Podle plánu představeného Vládou ČR dne 14. 4. 2020 se očekává pět etap uvolňování.

  1. V první etapě (od 20. 4.) se otevřou zejména řemesla s provozovnou, farmářské trhy, autobazary a autosalony.
  2. V druhé etapě (od 27. 4.) se otevřou provozovny do 200 m2, které nejsou v nákupních centrech
  3. Od 11. 5. nastává další, třetí, etapa uvolnění, kdy se mohou otevřít provozovny do 1000 m2 mimo nákupní centra, autoškoly, posilovny a fitness centra (bez zázemí).
  4. Ve čtvrté etapě (od 25. 5.) se mohou otevřít zejména venkovní zahrádky a výdejní okénka restaurací, hospod, bufetů, kaváren, vinoték a pivoték, dále holičství, kadeřnictví, manikúry, regenerační služby atp.
  5. V poslední, páté, etapě (od 8. 6.) se očekává uvedení do provozu zejména všech provozoven v nákupních centrech a provozoven nad 1000 m2 mimo nákupní centra, vnitřních prostor restaurací, hospod atp., hotelů, taxislužby, aj. Uvolňování se může v návaznosti na vývoj situace dále měnit.  

6. Uvolňování dalších aktivit se předpokládá od 20. 4. povolení svateb do 10 lidí za splnění dalších podmínek, od 25. 5. se mohou otevřít muzea, galerie a výstavní síně a venkovní výběhy zoologických zahrad, konečně od 8. 6. budou moci otevřít za splnění podmínek divadla, zámky, hrady a budou moci proběhnout další kulturní, společenské a sportovní akce do 50 osob, stejně jako hromadné akce (při dodržení podmínek), některé zotavovací akce, některé činnosti v cestovním ruchusvatby za splnění podmínek a budou moci otevřít vnitřní prostory zoologických zahrad. Uvolňování se může v návaznosti na vývoj situace dále měnit. 
 
7. Splátky úvěrů 
Dne 16. 4. schválil Senát Parlamentu ČR vládní návrh zákona o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií COVID-19, který následně dne 17. 4. podepsal prezidentem republiky. Tento zákon zavádí ochrannou dobu do 31. 10. 2021 (v případě oznámení jen do 31. 7. 2020), úroky však i nadále běží. Ochranná doba se uplatní na úvěry a jiné v zákoně uvedené finanční služby, a to jak spotřebitelů, tak podnikatelů, sjednané a čerpané před 26. březnem 2020 (v některý případech postačí jen sjednání před uvedeným dnem), pokud úvěrovaný oznámí úvěrujícímu, že má v úmyslu využít ochrannou dobu. 

<<< ZPĚT