KALENDÁŘ

APA NA MFF KV 2019

V hlavní soutěži 54. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos opět objeví filmové snímky z produkce členů APA. Jedním z nich je československý film Petra Oukropce ze společnosti Negativ Budiž světlo (režie Marko Škrop). V hlavním programu - mimo soutěž pak bude možné shlédnout světovou premiéru člena představenstva APA Jiřího Konečného za Endorfilm Staříci (režie Martin Dušek, Ondřej Provazník).

APA vyzvala předsedu ČSSD Jana Hamáčka k odvolání ministra kultury

V Praze dne 13. května 2019 Vážený pane předsedo, v těchto dnech jsme se dozvěděli o plánované cestě ministra kultury Antonína Staňka na filmový festival v Cannes. I my, jako zástupci odborné filmařské obce, podporujeme petici za odvolání Ministra kultury ČR Antonína Staňka a obracíme se na Vás s žádostí, abyste toto odvolání předsedovi vlády v nejbližších dnech navrhl.

Jay Walker vítězkou Young Directors 2019

Ve čtvrtek 11. dubna byl na předávání ADC Creative Awards v pražském klubu Roxy ve světové premiéře uvedený vítězný spot letošního ročníku soutěže Young Directors pro reklamní režiséry do 30 let. Režisérka Jay Walker zvítězila v konkurenci téměř 60 přihlášených. O vítězce bylo rozhodnuto po několika kolech soutěže, ve kterých 15 vybraných účastníků pod vedením mentorů připravilo svoje režijní treatmenty, na základě kterých bylo vybráno pět finalistů pro tvorbu animatiků. O vítězce rozhodli mentoři-porotci letošního ročníku: producentka Klára Králíčková, střihač Filip Malásek, režisér Marek Partyš kreativní ředitelka Tereza Svěráková, a režisér a producent Martin Přikryl. Vítězný spot upozorňuje na často přehlížené téma přechodu mladých lidí z dětských domovů a pěstounské péče do dospělosti. Toto téma bylo vybráno ve spolupráci s partnerem letošního ročníku - Nadací Terezy Maxové dětem.

Young Directors Open Call 2019

Asociace producentů v audiovizi opět letos zahájila soutěž Young Directors, která objevuje neznámé talenty nastupující generace režisérů a umožňuje jim to nejcennější: točit

Čeští filmaři a fond kinematografie prezentovali filmové pobídky v Hollywoodu

Navýšení filmových pobídek na 25 %, úroveň služeb pro filmové štáby a potenciální projekty, které by se v nejbližších letech mohly v České republice natáčet, byly hlavními tématy jednání členů Asociace producentů v audiovizi (APA) a zástupců Státního fondu kinematografie, jež proběhla minulý týden v Los Angeles. "Uvědomujeme si silné konkurenční prostředí, a to nejen v Evropě, ve kterém by mohl český filmový průmysl obstát a udržet si vedoucí pozici na trhu. Proto vyjednáváme změnu v systému filmových pobídek. Do budoucna bychom chtěli pobídku zvýšit na 25 %, abychom se vyrovnali zemím se srovnatelnou úrovní filmařských služeb,“ řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Bilance roku 2017: český filmový průmysl v oblasti reklamy a zahraniční zakázky ztrácí konkurenceschopnost, domácí produkce dosáhla historickém vrcholu

Český audiovizuální trh v roce 2017 již druhý rok po sobě zaznamenal mírný propad. Dokazují to data Asociace producentů v audiovizi (APA), která již od roku 2002 sbírá a vyhodnocuje údaje o obratu svých členů – nezávislých producentů v oblasti zahraniční zakázky, reklamy, české filmové a televizní tvorby, dokumentu a animace. Celkový obrat českých produkčních společností sdružených v APA ve srovnání s rokem 2015, kdy dosáhl svého vrcholu, poklesnul o 7 %. Trend trhu určují zejména produkce zabývající se zahraniční zakázkou (ty ve srovnání s rokem 2015 poklesly o 0,546 mld Kč, s rokem 2016 pak o 0,4 mld Kč) a reklamní produkce. Zde sice naznačují data mírný nárůst, ten však pouze odráží rozšíření členské základny APA. Po odečtu obratu členů, kteří do APA vstoupili letos, však i zde zaznamenáváme pokles ve srovnáním s rokem 2016 a dostáváme se pod hodnotu 2 mld Kč. Obraty nezávislých produkcí v oblasti české filmové a televizní tvorby překonaly v roce 2017 1 mld Kč a vyšplhaly se tak na historicky nejvyšší hodnotu.

APA NA MFF KV 2018

Do hlavního programu 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos opět výrazně prosadily projekty členů APA. V hlavní soutěži budou mít světovou premiéru dokonce dva celovečerní filmy člena představenstva APA Jiřího Konečného (endorfilm) Všechno bude (režie Olmo Omerzu, koprodukce Česká republika, Slovinsko, Polsko, Slovensko) a „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ (režie Radu Jude, koprodukce Rumunsko, Česká republika, Francie, Bulharsko, Německo). V soutěži Na východ od Západu se pak utkají film Tomáše Michálka a Jakuba Mahlera (Masterfilm) Chata na prodej (režie Tomáš Pavlíček) a Chvilky producenta Viktora Tauše (režie Beata Parkanová, Česká republika, Slovenská republika). V dokumentární soutěži bude uveden film Jana Macoly (Mimesis Film) V Mosulu (režie Jana Andert). Všem členům APA gratulujeme. Tradiční bilance české filmové, televizní a reklamní tvorby proběhne na TISKOVÉ KONFERENCI APA v pondělí 2.7. od 14 hodin v Konferenčním centru hotelu Thermal. Již kultovní PÁRTY ČESKÝCH PRODUCENTŮ se koná letos již v neděli 1.7. od 22 hodin na terasách hotelu Thermal.

Young Directors 2018 má svého vítěze!

Asociace producentů v audiovizi ve spolupráci s Art Directors Club i letos pořádali soutěž Young Directors. 2. ročník soutěže mladých režisérů je uspěšně za námi. Čerstvě oceněné spoty jsou online! Předávání cen letošního ročníku soutěžě proběhlo ve čtvrtek 19. dubna v Roxy v Praze v rámci výročních ADC Creative Awards. Zlatý reklamní lev na sněhu Veroniky Jelšíkové (produkce Amazing), stříbrný příběh trpících kreativců Matyáše Fáry (produkce TOASTER PICTURES) i bronzový pohřeb poslední ženy v agentuře Terezy Vejvodové (produkce UNIT+SOFA). Všechny tři spoty můžete také streamovat na našem novém webu www.youngdirectors.cz Děkujeme všem zúčastněným a také našim sponozorům za skvělou spolupráci a těšíme se na další ročník 2019.

Titul Film Friendly 2017 získává Filmová kancelář Ústeckého kraje

Plzeň, 25. dubna 2018 – Titul Film Friendly určený regionálním subjektům za spolupráci s filmaři letos putuje do Ústeckého kraje. Zasloužila se o to Filmová kancelář Ústeckého kraje (FKUK), která od roku 2016 funguje pod krajským úřadem. FKUK poskytuje filmařům asistenci při natáčení v celém kraji a za dobu svého působení si vytvořila velmi kvalitní síť kontaktů. Vyhlášení a předání ceny Film Friendly 2017 proběhlo v rámci závěrečného slavnostního večera 31. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň.

APA opět posílila, hájí již zájmy 99 členů

Zhodnocení roku 2017 a plánování klíčových aktivit na tento rok byly hlavními tématy Valné hromady Asociace producentů v audiovizi (APA), jež se konala 22. března v Praze. Členové asociace zvolili také nové vedení. Následující dva roky budou zájmy producentů v představenstvu hájit Jiří Konečný (endorfilm s.r.o.), Pavel Strnad (NEGATIV s.r.o.) a Martin Vandas (MAUR film s.r.o.) za českou filmovou tvorbu, Jan Kallista (AD WOOD, s.r.o.), Monika Kristlová (DAWSON production s.r.o.) a Petra Ondřejková (AMAZING PRODUCTION s.r.o.) za reklamu a zakázku, Filip Bobiňski (DRAMEDY PRODUCTIONS s.r.o.) a Vratislav Šlajer (Bionaut s.r.o.) za televizní tvorbu, Radim Procházka (PRODUKCE RADIM PROCHÁZKA s.r.o.) za dokument a Michal Podhradský (animation people s.r.o.) za animaci. Jako předseda představenstva byl ve své funkci potvrzen Vratislav Šlajer, místopředsedkyní zůstává Petra Ondřejková. „Za čtvrtstoletí existence se APA stala pevnou součástí českého audiovizuálního prostoru, což představuje silný závazek. Proto se i v dalších letech chceme zasadit o stabilitu a rozvoj, posílení mezinárodní konkurenceschopnosti a udržení svobodné a nezávislé audiovizuální tvorby“, řekl Vratislav Šlajer.

Soutěž Film Friendly 2017 – filmaři ocení nejlepší filmovou kancelář uplynulého roku

Šířit povědomí o přínosech audiovizuální produkce, povzbuzovat regionální subjekty při jejich spolupráci s filmovými štáby a upozornit filmaře na aktivní a vstřícné regiony – to si klade za cíl soutěž o filmovou kancelář roku 2017. V uplynulých ročnících si tituly „Film Friendly“ odnesly Filmová kancelář Liberec (za rok 2016), Filmová kancelář Karlovarského kraje (2015) a Filmová kancelář Jeseníky (2014). Adepti na ocenění za uplynulý rok mohou posílat přihlášky do 19. března 2018 a nositel titulu „Film Friendly 2017“ bude oznámen 24. dubna 2018 během slavnostního zakončení filmového festivalu Finále Plzeň.

2016: rok stabilizace financování kinematografie a rekordního zájmu o českou produkci u diváků

Po šesti letech výrazného růstu naznačují obraty členů APA stabilizaci – celkový obrat českých produkčních společností sdružených v Asociaci producentů v audiovizi ve srovnání s rokem 2015 zůstává přibližně na úrovni loňského roku, poklesl o čtyři procentní body. Pokles reklamních produkcí cca o 180 mil Kč a zakázkových o 236 mil Kč ve srovnání s loňským rokem totiž nedokázaly kompenzovat zvýšené obraty české filmové a televizní tvorby, jež se vyšplhaly na nejvyšší hodnotu od roku 2002, kdy APA začala obraty svých členů sbírat a analyzovat. Minulý rok však je v mnoha ohledech pro české producenty možné hodnotit jako příznivý, po šesti letech setrvalého růstu je mírná stagnace přirozená.

APA NA MFF KV 2017

Do hlavního programu 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos úspěšně prosadily projekty členů APA. Do hlavní soutěžní sekce byl vybrán film Křižáček (Sirius Films). V dokumentární sekci bude soutěžit Svět podle Daliborka (Hypermarket Films) a slovensko-česká koprodukce Richard Müller: Nepoznaný (Endorfilm). V sekci Na východ od Západu bude uvedeno intimní drama Nina, na kterém se také koprodukčně podílel Endorfilm.

SOUTĚŽ O TITUL FILM FRIENDLY REGION 2016 ZNÁ VÍTĚZE

Titul Film Friendly určený regionálním subjektům za spolupráci s filmaři letos putuje do Liberce. Zasloužila se o to tamější filmová kancelář, která od roku 2015 funguje pod městským informačním centrem. Liberec Film Office poskytuje filmařům rady a asistenci při natáčení ve městě a zároveň úspěšně komunikuje s místní veřejností. Vyhlášení a předání ceny Film Friendly 2016 proběhlo v rámci závěrečného slavnostního večera 30. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň.

SOUTĚŽ MLADÝCH REŽISÉRŮ YOUNG DIRECTORS 2017 VYHRÁL PAVEL SOUKUP

Asociace producentů v audiovizi a Art Directors Club zahájily první ročník soutěže začínajících režisérů v reklamě, Young Directors´. Cíl soutěže je umožnit mladým režisérům natočit reklamu za podpory profesionálního štábu pod vedením zkušeného producenta a kreativního ředitele. Soutěž probíhá ve dvou kolech a na konci výsledné spoty hodnotí mezinárodní porota. Natočené tři spoty byly promítány během vyhlašování kreativní soutěže Young Creative Awards 2017 (Louskáček).

Bilance roku 2015: Český filmový průmysl překonal krizi

Každoroční přehled obratů členů APA v jednotlivých oblastech filmového průmyslu ukázala již šestý rok po sobě nárůst filmové produkce v České republice – oproti roku 2014 se zvýšil obrat českých produkčních společností sdružených v Asociaci producentů v audiovizi o 13%, ve srovnání s krizovým rokem 2009 vzrostly obraty českých producentů dokonce na více než dvojnásobek. Pomalu se tak vrací na úroveň před zavedením filmových pobídek zejména v Maďarsku, které české produkční společnosti zavleklo do hluboké krize. Celkové obraty českých producentů se vrací na úroveň přelomu tisíciletí, kdy byl náš filmový průmysl i bez filmových pobídek dostatečně konkurenceschopný.

APA NA MFF KV 2016

V letošním roce se do hlavní soutěže MFF KV probojovaly dva české filmy, na kterých se podíleli členové APA – novinka Jana Hřebejka, normalizační drama Učitelka (Offside Men) a poslední snímek Jana Němce, autobiografická komedie Vlk z Královských Vinohrad (MasterFilm). Českým zástupcem v soutěžní sekci Na východ od Západu bude psychologické drama s prvky hororu Polednice od režiséra Jiřího Sádka (Barletta). V soutěži dokumentárních filmů to jsou filmy Normální autistický film od Miroslava Janka (Mimesis Film) a FC Roma od režisérů Tomáše Bojara a Rozálie Kohoutové (Nutprodukce). Všem členům APA gratulujeme. Tradiční bilance české filmové, televizní a reklamní tvorby proběhne na TISKOVÉ KONFERENCI APA, v pátek 8.7. od 14 hodin v Konferenčním centru u hotelu Thermal. Již kultovní PÁRTY ČESKÝCH PRODUCENTŮ se koná také v pátek 8.7. od 23 hodin v Grand hotelu Pupp. Na večírku vystoupí Jaromír99 a Kapela a zahraje DJ Růžový Partner.

SOUTĚŽ O TITUL FILM FRIENDLY ZNÁ vítěze

Titul Film Friendly určený regionálním subjektům, které jsou nejvstřícnější k filmařům a zároveň filmovou produkci využívají pro marketing destinace, putuje za rok 2015 do Karlovarského kraje. Tamější filmová kancelář vznikla v roce 2013 v rámci oddělení cestovního ruchu na krajském úřadě. Filmařům poskytuje asistenci při natáčení v regionu a zároveň využívá filmy a televizní projekty v oblasti marketingu kraje jako turistické destinace. Vyhlášení a předání ocenění Film Friendly 2015 proběhlo v rámci závěrečného slavnostního večera 29. ročníku festivalu Finále Plzeň.

FILMAŘI OCENÍ NEJVSTŘÍCNĚJŠÍ REGIONY ZA ROK 2015

Rozšířit povědomí o přínosech audiovizuální produkce, povzbudit regiony při jejich spolupráci s filmovými štáby a vysvětlit jim přínosy natáčení při propagaci směrem k turistům – to si klade za cíl soutěž o film friendly místo roku. V loňském prvním ročníku získala titul „Film Friendly“ Filmová kancelář Jeseníky. Adepti na ocenění za rok 2015 mohou své přihlášky posílat do 25. března 2016. Každoroční oceňování nejaktivnějších regionů, měst, obcí, památek či jiných subjektů připravují společně Asociace producentů v audiovizi, filmová kancelář Czech Film Commission a agentura CzechTourism. Cílem soutěže je upozornit na možnosti spolupráce regionů s filmaři a z toho plynoucí výhody.

APA V BŘEZNU NABÍDNE PŘIPRAVOVANÉ DOKUMENTY SELEKTORŮM SVĚTOVÝCH FESTIVALŮ

Institut dokumentárního filmů (IDF) na East Doc Platform při festivalu Jeden svět přivítá představitele nejvýznamnějších světových festivalů, kteří si do Prahy na konci zimy tradičně přijíždějí vybírat projekty ze střední a východní Evropy. Mezi desítkami akreditovaných hostů jsou dramaturgové festivalů v Torontu, Rotterdamu, z amsterodamského festivalu IDFA či kodaňského CPH:DOX. Letos poprvé se jedna z akcí zaměří výhradně na české producenty

APA VYZÝVÁ K NALEZENÍ DOHODY OHLEDNĚ DIGITALIZACE

Asociace producentů v audiovizi se znepokojením sleduje spor mezi zástupci Asociace českých kameramanů (AČK) a vedením Národního filmového archivu (NFA), který před několika dny znovu eskaloval otevřeným dopisem ministrovi kultury ČR a předsedovi vlády ČR.

APA PARTNEREM CENY NEJLEPŠÍ PRODUCENT FAMUFESTU

Asociace producentů v audiovizi byla i v tomto roce partnerem ceny pro nejlepšího producenta v rámci festivalu FAMUFEST. Cena je podpořena finanční částkou 50 tisíc korun. Letošní vítězkou se stala Veronika Kührová, gratulujeme!

BILANCE ROKU 2014: FILMAŘI MAJÍ ZA SEBOU DALŠÍ ÚSPĚŠNÝ ROK, DAŘILO SE ZEJMÉNA REKLAMĚ A ZAKÁZCE

Každoroční přehled obratů členů APA v jednotlivých oblastech filmového průmyslu ukázala již pátý rok po sobě nárůst filmové produkce v České republice – oproti roku 2013 se zvýšil obrat českých produkčních společností sdružených v Asociaci producentů v audiovizi o 18%, ve srovnání s rokem 2012 vzrostly obraty českých producentů dokonce o 46%. Jednoznačnými tahouny českého filmového průmyslu jsou opět zahraniční zakázka a reklama, převážně také zahraniční. Naopak, česká filmová a televizní výroba nezávislých producentů po dvou úspěšných letech téměř o pětinu poklesla.

APA NA MFF KV 2015

V letošním roce se dva české filmy probojovaly do hlavní soutěže MFF KV, na kterých se podíleli členové APA - Kobry a užovky (Offside Man) a Domácí péče (Tvorba Films). V soutěži dokumentárních filmů to jsou filmy Mallory (Negativ) a Amerika (Evolution Films). Všem členům APA gratulujeme.

Tradiční bilance české filmové, televizní a reklamní tvorby na TISKOVÉ KONFERENCI APA, v neděli 5.7. od 16 hodin v Konferenčním centrum u hotelu Thermal. 

Již kultovní PÁRTY ČESKÝCH PRODUCENTŮ,  v pátek 10.7. od 23 hodin v Grand hotelu Pupp. Na večírku vystoupí ILLE a DJ Jiří Burian.

APA PARTNEREM FESTIVALU PIAF

Asociace producentů v audiovizi a reklamní festival PIAF zahajují první ročník spolupráce, který se letos ponese v duchu podpory začínajících režisérů v reklamní branži.

REAKCE FILMAŘSKÉ OBCE NA ROZHODNUTÍ RADY FONDU – aktualizace

K otevřeným dopisům ministrovi kultury Danielu Hermanovi a členům Rady Státního fondu kinematografie, kterými filmařská obec reagovala na výsledek zasedání Rady Fondu z 25.—27. listopadu, se dále připojili: Asociace českých kameramanů, Marek Jícha, prezident Asociace filmových střihačů a střihaček (A.F.S.), Šimon Špidla, předseda výboru členové Filmové a televizní sekce při Českém centru PEN klubu Asociace animovaného filmu, Martin Vandas, předseda

FILMAŘSKÁ OBEC ŽÁDÁ TRANSPARENTNOST PŘI UDĚLOVÁNÍ DOTACÍ A APELUJE NA MINISTRA KULTURY

V reakci na výsledek zasedání Rady Státního fondu kinematografie, která ve dnech 25.—27. listopadu jednala podpoře výroby celovečerních filmů, se zástupci filmařské obce - režiséři, scénáristé, producenti, pedagogové i studenti FAMU - obrátili otevřeným dopisem na ministra kultury Daniela Hermana s apelem ve věci nominace a volby členů Rady Fondu, kteří by se měli ujmout svých mandátů na jaře příštího roku. Vyzvali dále stávající členy Rady Státního fondu kinematografie, aby zveřejnili podrobnosti hodnocení projektů a vyvrátili tak pochybnosti o nestranném rozhodování některých členů. Oba otevřené dopisy podepsala Asociace producentů v audiovizi (APA), Filmový a televizní svaz (FITES), Asociace režisérů a scenáristů (ARAS), Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění prostřednictvím děkana a souhlasného usnesení Akademického senátu, Institut dokumentárního filmu a Asociace provozovatelů kin...